Działalność nierejestrowana – kilka kroków do własnego biznesu w branży beauty - Biuti.pl
Przeglądaj

Naszego bloga

Działalność nierejestrowana – kilka kroków do własnego biznesu w branży beauty

17 Cze 2019 10 min

Prawo lubi się zmieniać, a my lubimy pomagać Ci w rozwiązywaniu jego zawiłości. W zeszłym roku zmieniły się przepisy dotyczące usługodawców z branży beauty i wielu naszych profesjonalistów zwracało się do nas z prośbą o pomoc w zrozumieniu zakresu tych zmian. W poniższym tekście staraliśmy się wytłumaczyć w kilku prostych krokach, jak założyć działalność nierejestrowaną w branży beauty, a także jakie warunki należy spełnić, by móc działać zgodnie z prawem. Jeśli któreś kwestie wciąż pozostają niejasne, chętnie odpowiemy na wszystkie trapiące Cię pytania.

Rozpoczynając pracę (m.in. jako mobilna kosmetyczka, wizażystka, czy fryzjerka) jako tzw. wolny strzelec, czyli wtedy, gdy usługi świadczysz na własny rachunek, nie będąc związana z żadną firmą, musisz zastanowić się nad tym, jak szacujesz swoje miesięczne zarobki pochodzące z tych właśnie usług. Zapewne na początku nie będą to wysokie kwoty, jednak gdy zbudujesz już bazę klientek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to Twoje główne źródło dochodu, i tego Ci oczywiście życzymy.

Kiedy możesz działać w ramach działalności nierejestrowanej?

Dlaczego wysokość zarobków jest tak istotna, zwłaszcza w pierwszych miesiącach działalności? Ponieważ na jej podstawie będziesz musiała podjąć decyzję, czy Twoja działalność w branży beauty będzie rejestrowana, czy nierejestrowana. Działalność nierejestrowana jest możliwa wtedy, gdy jesteś osobą fizyczną oraz Twoje miesięczne przychody nie będą przekraczać 1125 zł miesięcznie (artykuł 5 z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców), czyli nie będą wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia. Ostatnim warunkiem, który musisz spełnić to brak prowadzenia działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat).

 

Dla osoby początkującej wiąże się to z szeregiem korzyści, np. prowadząc działalność nierejestrowaną, nie musisz odprowadzać jakichkolwiek składek ZUS, czy prowadzić skomplikowanej księgowości (ponieważ obowiązuje Cię jedynie uproszczona ewidencja sprzedaży) oraz spełniając określone warunki, będziesz zwolniona z podatku VAT (nie płacisz VAT jeśli Twoja sprzedaż nie przekroczy 200 000 zł rocznie). Jednak w momencie, gdy Twoje przychody zaczną przekraczać 1125 zł miesięcznie, będziesz musiała zarejestrować swoją działalność w urzędzie skarbowym.

 

Zasady działalności nierejestrowanej (lub nierejestrowej) reguluje ustawa – Prawo przedsiębiorców, która obowiązuje od 30 kwietnia 2018 r. Dzięki niej osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie, mogą założyć swoją działalność na próbę. Jeśli okaże się, że chcą rozwijać swój pomysł, mogą po czasie przekształcić ją w działalność w pełni rejestrowaną.

Jakie warunki trzeba spełnić, by cieszyć się działalnością nierejestrowaną?
  • Trzeba być osobą fizyczną,
  • Przychód z takiej działalności nie może przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (jak już wspominaliśmy, w 2019 roku kwota ta wynosi 1125 zł brutto miesięcznie),
  • Przez ostatnie 60 miesięcy nie można prowadzić działalności gospodarczej (czyli nie mieć swojej firmy).

 

Jak sama widzisz, wymagania nie są duże, a zysk (nie tylko finansowy) może być niezwykle satysfakcjonujący!

Jak rozpocząć działalność nierejestrowaną? Prosty start w branży urodowej!

Niewątpliwą zaletą działalności nierejestrowanej jest fakt, że nie musisz zgłaszać jej do CEIDG. W przypadku branży beauty pojawia się jednak utrudnienie w postaci konieczności posiadania kasy fiskalnej. Kupując kasę fiskalną, musisz zadbać także o jej fiskalizację (o czym piszemy w osobnym artykule „Kasa fiskalna w branży beauty w 3 krokach”), a do tego potrzebujesz identyfikatora NIP. Kroki są więc następujące:

 

  • W urzędzie skarbowym złóż wniosek o NIP-7,
  • Zawiadom urząd skarbowy o tym, że planujesz używać kasy fiskalnej,
  • Po uzyskaniu numeru NIP kup kasę fiskalną i zgłoś serwisantowi, że chcesz sfiskalizować swój sprzęt. Aby tego dokonać, będziesz musiała przesłać serwisantowi swoje dane oraz numer NIP,
  • Po otrzymaniu kasy i raportu z jej fiskalizacji dołącz go do książki swojej kasy. Książkę będziesz przechowywać tak długo, jak długo będziesz korzystać z kasy,
  • Następnie wypełnij formularz „Zgłoszenie danych dotyczących kasy¨ i wyślij (lub złóż) go do urzędu skarbowego, by otrzymać numer ewidencyjny,
  • Urząd skarbowy odeśle Ci numer ewidencyjny i zarejestruje Twoją kasę,
  • Zaczynasz prężnie działać, zdobywasz klientki i zarabiasz legalnie pieniądze, pracując na zasadzie działalności nierejestrowanej jako fryzjer, kosmetyczka czy wizażystka w branży beauty!
Jak złożyć pisma do urzędu skarbowego?

Wszystkie druki skierowane do urzędu możesz przesyłać elektronicznie przy pomocy Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu. Jego założenie trwa dosłownie chwilę i jest bardzo łatwe. Wystarczy potwierdzić swoją tożsamość przez bankowość elektroniczną lub w punkcie potwierdzającym, a wszystkie sprawy urzędnicze będą w zasięgu Twojego laptopa czy smartfonu.

 

Na naszym blogu znajdziesz dwa inne artykuły, które mogą zainteresować Cię jako przyszłą businesswoman i dotyczą kas fiskalnych i ich użytkowania. Gdy dopełnisz niezbędnych formalności, załóż konto profesjonalistki na biuti.pl, a nasz serwis ułatwi Ci zdobywanie nowych, potrzebujących Twoich usług klientek. Jeśli jednak wciąż pojawią się jakiekolwiek niejasności, możesz śmiało pisać do nas na adres kontakt@biuti.pl lub zadzwonić pod numer 793 339 228.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżkę -15% na pierwszą wizytę profesjonalistki.

Obecnie biuti.pl działa już w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. W najbliższych tygodniach planujemy wystartować w Łodzi i Poznaniu.

Adres email
Skąd jesteś?

Aby skorzystać ze strony biuti.pl
obróć telefon do pionu.