Kasa fiskalna - jak kupić, używać i dbać? Porady dla branży beauty - Biuti.pl
Przeglądaj

Naszego bloga

Kasa fiskalna – jak kupić, używać i dbać? Porady dla branży beauty

11 Lip 2019 12 min

W poprzednich artykułach pisaliśmy już jak rozpocząć działalność nierejestrowaną, a także jakie warunki należy spełnić, by urządzenie działało zgodnie z literą prawa. Dziś opowiemy nieco więcej o tym, gdzie kupić kasę fiskalną, jak uzyskać dofinansowanie do jej zakupu, a także omówimy kilka dobrych praktyk, o których powinna pamiętać każda właścicielka kasy fiskalnej.

Jaką kasę fiskalną wybrać i gdzie kupić?

W internecie znajdziesz wiele firm specjalizujących się w kasach fiskalnych. Niektóre z nich znajdziesz zapewne w swoim mieście i będziesz mogła odwiedzić je osobiście. Działając w branży beauty i świadcząc usługi z dojazdem do domów klientek, ważne będą dla Ciebie wymiary i waga samego urządzenia. Najlepiej kupić mały, mobilny model, który w razie potrzeby zmieści się w torebce, a w domu nie będzie zajmował  dużo miejsca. 

 

Kasy fiskalne niestety nie są najtańsze, ale dobra wiadomość jest taka, że możesz otrzymać na taki zakup duże dofinansowanie. Na rynku dostępne są dwa typy kas fiskalnych: tradycyjne oraz online. Kasy fiskalne tradycyjne mimo tego, że są bardziej atrakcyjne cenowo nie dają możliwości dofinansowania do zakupu oraz będą powoli wycofywane z użycia. W przypadku branży beauty konieczność wymiany kasy na model online nastąpi w styczniu 2021r. 

 

Dlatego zalecamy zakup nowej kasy fiskalnej online i skorzystanie z jej dofinansowania.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak zarejestrować kasę w urzędzie skarbowym. Po jego lekturze będziesz wiedziała jakie kroki podjąć, by Twoja kasa mogła działać w pełni legalnie. Jeśli jednak planujesz uzyskać zwrot kwoty wydanej na urządzenie, będziesz musiała: 

 

 •  Powiadomić urząd skarbowy o zamiarze stosowania kasy, a także o liczbie urządzeń i miejscu ich użytkowania, 
 •  Upewnić się, czy kupiona kasa posiada homologację Ministerstwa Finansów (czyli jest w pełni sprawna i dopuszczona do działania przez Główny Urząd Miar),
 •  Przechowywać dowód zapłaty za zakup sprzętu, 
 •  Rozpocząć korzystanie z kasy dopiero po otrzymaniu powiadomienia o zarejestrowaniu kasy i nadaniu jej numeru ewidencyjnego przez Urząd Skarbowy.

 

Gdy już przejdziesz przez wszystkie wymienione wyżej kroki, możesz ubiegać się o dofinansowanie, które może odbyć się na dwa sposoby. Wszystko uzależnione jest od tego czy jesteś płatnikiem podatku VAT czy też nie.

 

Jeśli jesteś zoobligowana do płacenia podatku VAT, możesz kwotę zwrotu odliczyć w deklaracji VAT.

 

Jeśli natomiast nie masz obowiązku odprowadzania VAT-u, możesz od razu przejść do złożenia wniosku o zwrot pieniędzy. Zwrot zostanie przelany na Twoje konto w ciągu 25 dni od daty złożenia wniosku. 

Aby uzyskać zwrot, musisz wybrać się do Urzędu Skarbowego (TUTAJ znajdziesz wzór wniosku, który musisz wydrukować i wypełnić), ale jeśli posiadasz Profil Zaufany, możesz to zrobić również online. Prowadząc działalność nierejestrowaną, interesują Cię jedynie pola: imię i nazwisko (lub nazwa firmy), adres oraz NIP. Do wniosku będziesz musiała dołączyć:

 

 •  Dane określające imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy,
 •  Oryginał faktury zakupu kasy fiskalnej wraz z potwierdzeniem zapłaty całej należności za kasę,
 •  Numer rachunku bankowego, na który ma być przelany zwrot.

 

Kwota zwrotu może wynieść nawet 90% jej ceny netto, ale nie może przekroczyć 700 zł. Warto wiedzieć, że jeśli w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania wystąpi któreś z poniższych zdarzeń, będziesz musiała zwrócić pieniądze. Stanie się tak, gdy:

 

 •  Przestaniesz używać kasy,
 •  Nie zgłosisz kasy w terminie do obowiązkowego przeglądu technicznego,
 •  Zamkniesz firmę,
 •  Nastąpi otwarcie likwidacji lub zostanie ogłoszona upadłość Twojej firmy,
 •  Sprzedasz przedsiębiorstwo, a nowy właściciel nie będzie prowadził sprzedaży na rzecz osób fizycznych,
 •  Odliczysz zwrot z naruszeniem przepisów.
Dobre praktyki dla użytkowniczek kas fiskalnych

Użytkowanie kasy nie jest trudne, wymaga tylko niewielkiej wprawy i przyzwyczajenia się do samego sprzętu. Musisz pamiętać, że wystawianie i wręczanie paragonu jest obowiązkowe i musisz go przekazać każdej klientce po zakończonej usłudze. Pomijanie tego ważnego kroku może skutkować karą w postaci grzywny, ponieważ w świetle prawa jest traktowane jako wykroczenie. 

 

Paragony, raporty i dokumenty kasy fiskalnej musisz przechowywać w bezpiecznym miejscu, dlatego już dziś zastanów się nad założeniem specjalnej teczki czy wydzieleniem szuflady, do której zawsze będziesz mieć dostęp, ale której nie będzie groziło np. zalanie lub zniszczenie. Paragony musisz przechowywać przez pięć lat od końca roku, w którym nastąpiła zapłata, natomiast książkę kasy, którą otrzymasz wraz z urządzeniem, tak długo, jak będziesz używać kasy. 

 

Większość kas fiskalnych jest wyposażona w pamięć SD, która zapisuje kopie paragonów. Dysponując takim urządzeniem nie masz obowiązku przechowywania paragonów w formie papierowej. W tym przypadku drukowany jest tylko paragon dla klienta, dlatego przed zakupem zastanów się jaki typ kasy będzie dla Ciebie odpowiedni.

 

Aby kasa służyła Ci jak najdłużej, musisz pamiętać o jej regularnych przeglądach technicznych. Zgodnie z prawem muszą być one wykonywane raz na dwa lata, a ewentualne opóźnienia mogą skutkować karami. Urządzenie możesz serwisować w miejscu wskazanym w książce kasy, ale jeśli zechcesz, możesz również zmienić punkt serwisowy. Wszelkie formalności z tym związane powinien załatwić za Ciebie nowy serwisant. 

 

Ostatnią ważną kwestią są raporty. Po zakończeniu wszystkich zleceń z danego dnia musisz wygenerować raport dobowy, który ma na celu zapisanie całej sprzedaży pod daną datą w pamięci fiskalnej. Dobrą praktyką jest wygenerowanie raportu dobowego po zakończonej pracy w danym dniu, ale najważniejsze jest aby zrobić to przed rozpoczęciem pracy w dniu kolejnym. Jeśli jednak w jakimś dniu nie miałaś żadnych klientek i nie wygenerowałaś paragonu, nie musisz wykonywać raportu dobowego. Istnieją jeszcze raporty miesięczne i one także są obowiązkowe. Ich zadaniem jest zsumowanie raportów dobowych z całego miesiąca. Wykonanie raportu miesięcznego musisz przeprowadzić najwcześniej pierwszego dnia kolejnego miesiąca, ale nie później niż 25 dnia kolejnego miesiąca.

 

Wszystko jasne? W takim razie nie krępuj się i wkraczaj w świat biznesu Piękna! Gdybyś miała jakiekolwiek pytania pamiętaj, że możesz śmiało pisać do nas na adres kontakt@biuti.pl lub zadzwonić pod numer 793 339 228. Gdy wszystkie formalności będą już załatwione, nie zapomnij wrócić do nas i zarejestrować swojego konta profesjonalistki, by móc zdobywać coraz więcej nowych klientek.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżkę -15% na pierwszą wizytę profesjonalistki.

Obecnie biuti.pl działa już w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. W najbliższych tygodniach planujemy wystartować w Łodzi i Poznaniu.

Adres email
Skąd jesteś?

Aby skorzystać ze strony biuti.pl
obróć telefon do pionu.