Kasa fiskalna w trzech prostych krokach – rewolucja w branży beauty - Biuti.pl
Przeglądaj

Naszego bloga

Kasa fiskalna w trzech prostych krokach – rewolucja w branży beauty

1 Lip 2019 7 min

Tematy związane z podatkami, działalnością gospodarczą, fakturami i ekonomią większość z nas przyprawiają o dreszcze. Wszystko to wydaje się skomplikowane i przede wszystkim… nudne. Jednak jeśli poważnie myślisz (lub zaczynasz myśleć) o świadczeniu swoich usług, musisz przebrnąć przez kilka ważnych z punktu widzenia prawa kwestii. Od razu uspokajamy: wszystkie wątpliwości rozwiejemy w poniższym artykule. Sprawdź, jak mają się do siebie usługi kosmetyczne a kasa fiskalna. Podajemy aktualne informacje z 2019 roku!

Niezależnie od tego, jakich przychodów się spodziewasz, ani na jaką formę działalności się zdecydujesz, jeśli pełnisz usługi w branży beauty, np. jako kosmetyczka, czy fryzjer z dojazdem do domu, jesteś prawnie zobowiązana do ewidencjonowania ich przy pomocy kasy fiskalnej. To stosunkowo nowe rozporządzenie dotyczy wszystkich profesjonalistów bez względu na to, czy zajmują się fryzjerstwem, manicurem czy wizażem i sprawia, że nie mogą oni wykonywać swoich usług, nie posiadając kasy fiskalnej. Co więcej, kary finansowe za jej nieposiadanie mogą być bardzo wysokie.

Skąd wziąć kasę fiskalną i jak ona działa w branży beauty?

W internecie znajdziesz wiele sklepów specjalizujących się w kasach fiskalnych i z pewnością znajdziesz w nich model, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Działasz w branży beauty, więc zwróć uwagę, by kasa fiskalna była dość lekka i poręczna, zwłaszcza jeśli masz zamiar nosić ją do klientek.  

 

Choć ceny kas fiskalnych nie należą do najniższych, na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, możesz uzyskać nawet 90% dofinansowania do jej zakupu. Suma zwrotu nie może być jednak wyższa niż 700 zł. O tym jak uzyskać taki zwrot, opowiemy w kolejnych artykułach.

Od czego zacząć? Wskazówki dla fryzjerek, kosmetyczek i wizażystek

Urząd skarbowy

Już przed zakupem kasy fiskalnej zgłoś do urzędu skarbowego fakt, że planujesz jej używać. Zawiadomienie możesz złożyć osobiście, wysłać pocztą lub elektronicznie poprzez stronę biznes.gov.pl. Określasz w nim całkowitą liczbę kas, których będziesz używać i wskazujesz miejsce ich instalacji. Jeśli decydujesz się na kasę mobilną, jako miejsce instalacji podaj swój adres. Pamiętaj, że zawiadomienie musisz złożyć, zanim zaczniesz ewidencjonować sprzedaż, czyli przed pierwszą wizytą.

Fiskalizacja kasy

Kupując kasę fiskalną do branży beauty, zamów u serwisanta usługę jej fiskalizacji. Jest to usługa jednorazowa, dzięki której sprzęt będzie w pełni legalny. Polega to na rozpoczęciu pracy modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, którą kończy wydruk dobowego raportu. Serwisant wpisuje do kasy Twój NIP, przekaże Ci wspomniany już raport fiskalny, jednocześnie potwierdzając jej fiskalizację. Obowiązkiem serwisanta jest także przesłanie danych Twojej kasy do urzędu skarbowego. Po dostawie sprzętu będziesz musiała załączyć raport do książki fiskalnej kasy, którą otrzymasz razem z nią. Książkę będziesz musiała przechowywać tak długo, jak używasz kasy, dlatego zadbaj, by ulokować ją w bezpiecznym miejscu.

Formularz „Zgłoszenie danych dotyczących kasy”

Po otrzymaniu sprzętu powinnaś po raz kolejny skontaktować się z urzędem (spokojnie, możesz zrobić to elektronicznie) i zgłosić do niego dane kasy, by otrzymać numer ewidencyjny. Co ważne, musisz to zrobić w czasie siedmiu dni od fiskalizacji urządzenia, dlatego zwróć uwagę na datę, kiedy ją wykonano.

 

UWAGA: nie musisz zgłaszać do urzędu danych kasy jeśli zakupiłaś kasę fiskalną online, o czym szerzej napiszemy w kolejnym artykule.

Droga do kasy fiskalnej

Teraz urząd ma trzydzieści dni na sprawdzenie poprawności danych i odesłanie Ci zawiadomienia o zarejestrowaniu kasy oraz nadanym jej numerze ewidencyjnym. Jest on całkowicie unikalny i niezmienny. Po otrzymaniu zawiadomienia wpisz numer do książki kasy i na samo urządzenie. Najlepiej, jeśli użyjesz do tego celu niezmywalnego flamastra.

 

Możesz już spokojnie i legalnie świadczyć swoje usługi. Wszystkie urzędowe ustalenia są bezpłatne, a jedynym kosztem, jaki poniesiesz, jest zakup samej kasy. W kolejnym artykule opowiemy Ci dokładnie, jak dbać o kasę, by służyła Ci jak najdłużej oraz jak uzyskać dofinansowanie do zakupionego urządzenia. Jeśli już teraz nasuwają Ci się kolejne pytania, możesz napisać do nas na adres kontakt@biuti.pl lub zadzwonić pod numer 793 339 228, a my chętnie rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości. Gdy wszystko będzie już jasne, wejdź na biuti.pl i załóż swoje konto profesjonalistki, dzięki czemu szybko zdobędziesz dziesiątki nowych klientek! 

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżkę -15% na pierwszą wizytę profesjonalistki.

Obecnie biuti.pl działa już w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. W najbliższych tygodniach planujemy wystartować w Łodzi i Poznaniu.

Adres email
Skąd jesteś?

Aby skorzystać ze strony biuti.pl
obróć telefon do pionu.