Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie ukazuje choroba Gravesa Basedowa objawy?

1 marca 2023 choroba gravesa basedowa objawy


Coraz więcej osób zmaga się z różnymi chorobami autoimmunologicznymi. Jedną z nich jest choroba gravesa-basedowa. Wiąże się z nieprawidłową pracą tarczycy. Organizm zaczyna atakować własne tkanki. Na skutek niewłaściwej reakcji ze strony systemu immunologicznego produkuje nadmierną ilość przeciwciał. Pobudzają one do nadmiernej pracy tarczycę, przez co dochodzi do jej nadczynności. Nieleczona choroba gravesa-basedowa może doprowadzić nawet do uszkodzenia narządu wzroku.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • choroba gravesa basedowa – co przyczynia się do jej rozwoju?
  • choroba gravesa basedowa objawy
  • choroba gravesa basedowa – na czym polega leczenie?

Choroba gravesa basedowa – co przyczynia się do jej rozwoju?

Choroba gravesa-basedowa powstaje na skutek nieprawidłowej pracy układu immunologicznego. Pojawiają się zmiany w tarczycy. W organizmie toczy się stan zapalny. Bardzo często atakowane są także oczodoły i tkanka podskórnego goleni. Może dojść do przejściowego lub trwałego uszkodzenia narządu wzroku, wytrzeszczu złośliwego. Naukowcy nadal nie wiedzą dokładnie, dlaczego następuje rozwój choroby grypsa dopassedowa. Może być to wynikiem uwarunkowań genetycznych. Jeśli w rodzinie ktoś miał już to schorzenie, to istnieje spore ryzyko, że u kolejnych pokoleń także wystąpi. Bardzo ważne są czynniki środowiskowe. Chorobę gravesa-basedowa obserwuje się także u osób palących tytoń. Czynnikami ryzyka są również chroniczny stres i nadmierna podaż jodu.

Choroba gravesa basedowa objawy

Objawy choroby gravesa-basedowa mogą być różne. Przebieg schorzenia przybiera postać łagodną lub nasiloną. Do ogólnych symptomów zalicza się utratę masy ciała, uczucie osłabienia, wrażliwości na zimno. Choremu towarzyszy także uczucie niepokoju, drażliwość, bezsenność. Trudno mu się skupić, drżą mu ręce. Oczy są bardzo szeroko otwarte, pacjent rzadko mruga. Występują również zmiany skórne. Pojawia się nadpotliwość, dochodzi do przekrwienia skóry. Obserwuje się również wzmożone wypadanie włosów. Paznokcie stają się cienkie i łamliwe, to samo dotyczy włosów. Objawami są również kołatanie serca, arytmia, powiększenie obwodu szyi, spadek siły mięśniowej, biegunki i zaburzenia miesiączki. Może dojść nawet do powiększenia wątroby i jej uszkodzenia.

Choroba gravesa basedowa – na czym polega leczenie?

Choroba gravesa-basedowa wymaga leczenia. Schorzenie to ma nawracający przebieg. Objawy mogą się wycofywać, innym razem dochodzi do ich zaostrzenia. Nawet jeśli przez jakiś czas choroba nie będzie dawać symptomów, to istnieje wysokie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Może dojść do udaru mózgu lub zawału serca. Kluczowe staje się udanie do specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy i dobrania właściwego leczenia. Wykonuje się badanie mające na celu sprawdzenie, czy tarczyca pracuje prawidłowo. Określa się stężenie poszczególnych hormonów. Chorobę gravesa-basedową leczy się objawowo, czyli łagodzi symptomy i przeciwdziała ich nasileniu. Istotne jest to, aby zniwelować zaburzenia hormonalne. Leczenie skupia się na zredukowaniu objawów nadczynności tarczycy i objawów ocznych. Sięga się po leki przeciwtarczycowe i immunosupresyjne. Leczenie jest długotrwałe.

Redakcja biuti.pl

Redakcja biuti.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, mody, zdrowia. W swoich artykułach prezentujemy także porady z lifestylu oraz newsy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Leczenie zębów pod narkozą
Soczewki kontaktowe
Gdzie występuje witamina B9?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Gdzie występuje witamina B9?