Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Jaki mam kształt twarzy? – proste sposoby na określenie

25 września 2022 jaki mam kształt twarzy

Zadajesz sobie pytanie, jaki mam kształt twarzy? W świecie mody i urody typy sylwetek czy kształty twarzy odgrywają ważną rolę. Elementy te pozwalają nam odpowiednio dobrać stylizację do naszego wyglądu. Często borykamy się z kompleksami z powodu okrągłej twarzy, wysokiego czoła czy dużych policzków. Wszystkie te elementy są unikatowymi cechami, które wcale nie muszą być naszą bolączką! Wystarczy odpowiednio dobrać fryzurę i makijaż, a zyskamy pewność siebie! Zamień swoje kompleksy w coś, co w sobie pokochasz. Jak więc najpierw określić typ twarzy?

Zobacz także: Co na blizny po trądziku?

Jaki mam kształt twarzy? – rodzaje

Rysy twarzy można podzielić na 6 podstawowych typów. Jest to najprostszy podział, który jednak daje nam już odpowiednią wiedzę i możliwości dobrania fryzury i makijażu. Tak więc wśród tych 6 typów mamy takie rysy twarzy rodzaje:

 • owalna
 • trójkątna
 • prostokątna
 • okrągła
 • kwadratowa
 • w kształcie serca

Każdy rodzaj rysów twarzy jest niezwykły. Dzięki temu jesteśmy indywidualnymi jednostkami. Nie ma idealnego typu twarzy, który jest uznawany za najpiękniejszy. Wystarczy odpowiednia fryzura, a przede wszystkim dobre samopoczucie, aby nasz wygląd był po prostu piękny! Jeśli więc szukasz odpowiedniej stylizacji do swoich rysów twarzy, dopasuj się do jednego z wyżej podanych.

Jaki mam kształt twarzy? – określenie

Najprostszą metodą jest po prostu przyrównanie się do danych typów. Stań przed lustrem, zepnij włosy do tyłu i popatrz na wprost. Skorzystaj z poniższej grafiki i zwróć uwagę na najważniejsze punkty. Są to policzki, czoło, szczęka oraz broda. Teraz wystarczy dopasować się do najbardziej zbliżonego typu. Innym sposobem jest wykorzystanie aplikacji. Możesz pobrać na swój telefon jedną z dostępnych na Twojego smartfona. Wykonaj selfie, a aplikacja jaki mam kształt twarzy sama go określi. To wygodne i proste! 

Teraz, gdy już wiesz, jakie masz rysy twarzy, możesz dobrać odpowiednią fryzurę. 

Okrągła twarz

Okrągła twarz to typ. który zwykle każda z nas chce wyszczuplić. Takie rysy charakteryzują się pełnymi policzkami, brakiem zarysowanej szczęki oraz odznaczającej się brody. Okrągła twarz to także niskie czoło i taka sama szerokość, co wysokość twarzy. Właśnie z tych powodów, nawet szczupła osoba o takich rysach, może wydawać się pulchna. Jednak przy odpowiedniej fryzurze oraz przy pomocy makijażu można zapomnieć o ewentualnych kompleksach. Sprawdź tutaj najlepsze pomysły na fryzury dla okrągłej twarzy. 

Okrągła twarz charakterystyka:

 • niskie czoło
 • szerokość twarzy równa jej wysokości
 • brak odznaczającej się brody
jaki mam kształt twarzy

Trójkątna twarz

Kolejny podstawowy typ twarzy to trójkąt. Rysy charakteryzują się przede wszystkim szerokim, wysokim i wypukłym czołem. Na wysokości policzków twarz zwęża się, a podbródek jest spiczasty. Przy trójkątnej twarzy warto postawić na makijaż, który optycznie zmniejszy czoło. Przy odpowiednio wykonanym konturowaniu twarz nabierze innego charakteru. Jednocześnie warto pamiętać, że zbyt ostre wyrysowanie konturów przy trójkątnej twarzy nie jest zalecane. Jeśli chodzi o polecane fryzury przy takim typie twarzy, to sprawdź ten artykuł:

Trójkątna twarz charakterystyka:

 • wypukłe, szerokie czoło
 • spiczasta broda
 • zwężenie od wysokości policzków w dół brody
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez GLAMOUR POLAND (@glamourpoland)

Kwadratowa twarz

Jak określić kształt twarzy kwadratowy? Pierwsze, co można powiedzieć to szeroka i mocno zarysowana linia żuchwy. Do tego dochodzi prawie że równolegle ułożona broda i czoło, a także kwadratowa linia włosów. Kwadratowa twarz – jak każdy inny typ – zwykle jest po prostu czymś naturalnym. Jednak czasem taki kształt twarzy może być spowodowany np. bruksizmem. Warto więc zwrócić na to uwagę! Jeśli jednak zawsze mieliśmy taki rodzaj rysów twarzy, to ograjmy go po prostu odpowiednią stylizacją!

Kwadratowa twarz charakterystyka:

 • szeroka linia żuchwy
 • równolegle ułożona broda do czoła
 • kwadratowa linia włosów
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Emily Deschanel (@emilydeschanel)

Owalna twarz

Wiele osób pragnie właśnie takich rysów twarzy. Często uznaje się je za te idealne, ale my nie chcielibyśmy, aby tylko jeden typ tak określać. Każde rysy twarzy są wyjątkowe i piękne! Jeśli chodzi o charakterystykę owalnej twarzy, to mamy tutaj zwężające się czoło oraz brodę, pełne policzki i symetrycznie rozłożoną twarz. Posiadaczki takiej twarzy mają szerokie pole do manewru jeśli chodzi o fryzury. Większość będzie im pasować!

Owalna twarz charakterystyka:

 • symetryczne odległości czoła i brody
 • zwężające się czoło i broda
 • pełne policzki
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Julia Roberts (@juliaroberts)

Prostokątna twarz

W tym przypadku mamy do czynienia z rodzajem twarzy podobnym do typu kwadratowego. Twarz jest jednak bardziej wydłużona. W takich typach rysów twarzy zwykle stawia się na fryzury ukrywające czoło, modelujące optycznie twarz. Ważne jest w tym przypadku także konturowanie twarzy. Może ono zdziałać prawdziwe cuda!

Prostokątna twarz charakterystyka:

 • wydłużone czoło i broda
 • równolegle położone czoło do brody
 • kwadratowa linia żuchwy
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez M EDITS (@medits_foryou)

Twarz w kształcie serca

Ten typ rysów twarzy ma charakterystycznie ułożoną linie włosów oraz spiczastą brodę. Razem daje to właśnie obraz twarzy w kształcie serca. W tym przypadku warto postawić na luźne fryzury, z wycieniowanymi pasmami. Takie nieoczywiste linie włosów są naprawdę pięknym urozmaiceniem i dodają uroku!

Twarz w kształcie serca charakterystyka:

 • sercowata linia włosów
 • szpiczasta broda
 • pełne policzki
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kourtney Kardashian Barker (@kourtneykardash)

Jaki mam kształt twarzy? – podsumowanie

Znając 6 podstawowych typów twarzy możesz przejść do stylizowania! Dobierz fryzurę, makijaż i całą stylówkę. Możesz skorzystać z aplikacji jaki mam kształt twarzy lub skorzystać ze zwykłego lustra – obie opcje są proste i wygodne! Pamiętaj, że każdy kształt twarzy jest piękny i wyjątkowy – nie traktuj żadnego jako jedyny, idealny wzór. 

Redakcja biuti.pl

Redakcja biuti.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, mody, zdrowia. W swoich artykułach prezentujemy także porady z lifestylu oraz newsy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

suknie ślubne
Zwroty do sklepu Andżela na różne sposoby
Zwroty w Neścior a ekologia

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zwroty w Neścior a ekologia