Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co na katar u niemowlaka stosować?

1 marca 2023 co na katar u niemowlaka


Katar nie jest niczym poważnym. Może oczywiście wskazywać na jakieś schorzenia, ale zwykle świadczy tylko o przeziębieniu. Mija samoczynnie, chociaż w przypadku małego dziecka istotne jest udrożnianie nosa. Niemowlak go nie wydmucha. Należy wobec tego sięgnąć po gruszkę lub odkurzacz do nosa. Zadaniem rodzica staje się usuwanie wydzieliny zalegającej w przewodzie nosowym. W przeciwnym razie mogą pojawić się trudności z oddychaniem. Dziecko mające katar odczuwa dyskomfort podczas jedzenia i spania.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • co na katar u niemowlaka?
  • jakie są sposoby na katar u niemowlaka?
  • co pomoże na katar u dziecka?

Co na katar u niemowlaka?

Zwiększona ilość wydzieliny z nosa wskazuje na katar u niemowlaka. Towarzyszy temu także kichanie. Dziecko staje się rozdrażnione. Rodzic może zaobserwować problemy ze spaniem i jedzeniem. Kataru nie można bagatelizować, bo zatkany nos jest niezwykłym utrudnieniem dla maluszka. Do pierwszego roku życia oddycha on przez nos. Łatwo o zatkanie przewodów nosowych ze względu na to, że są one wąskie. Jeśli rodzic nie będzie ich odróżniać, to zwiększy się ryzyko rozwoju zapalenia zatoki uszu. Przyczyną kataru u niemowląt mogą być wirusy, alergeny, zanieczyszczone i suche powietrze. W pierwszej kolejności należy zadbać o oczyszczenie zatok nosowych. W tym celu świetnie sprawdza się gruszka dostępna w każdej aptece. Skuteczniejszy i wygodniejszy w użyciu jest odkurzacz elektryczny do nosa. Aspirator dokładnie i szybko wessie wydzielinę z nosa.

Jakie są sposoby na katar u niemowlaka?

Świetną opcją w przypadku kataru niemowlaka jest zakraplanie do nosa roztworu soli fizjologicznej. Ma ona za zadanie rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej usuwanie. Warto jej używać także przed zastosowaniem aspiratora do nosa. Ma to szczególne znaczenie przy gęstej wydzielinie z nosa. W sprzedaży znajduje się wiele kropli do nosa dla dzieci. Należy wybierać preparaty z naturalnym składem. Wspaniale sprawdzi się woda morska w sprayu. Można również stosować inhalacje na katar u niemowlaka. Warto zaopatrzyć się w inhalator medyczny, z odpowiednimi atestami i certyfikatami. Niezwykle pomocne są olejki eteryczne. Trzeba pamiętać o tym, aby sięgać wyłącznie po produkty ze sprawdzonego źródła. Wspaniale sprawdzi się między innymi olejek eukaliptusowy. Olejki eteryczny zawsze trzeba rozcieńczać. Można skropić nimi chusteczkę lub poduszkę, aby ułatwić dziecko oddychanie. Wspaniale sprawdzi się dyfuzor do olejków eterycznych. Całe pomieszczenie wypełni się aromatem.

Co pomoże na katar u dziecka?

Bardzo ważną kwestią w przypadku dziecka jest to, aby oddychało ono czystym powietrzem, o odpowiedniej wilgotności. Trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa dziecko. Oczywiście uważać należy na przeciągi. Wspaniałym rozwiązaniem będzie również zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza. W sypialni dziecka nie powinno być zbyt gorąco. Dobrym pomysłem będzie układanie maluszka na brzuchu w ciągu dnia, ułatwia to spływanie wydzieliny z nosa. Kolejnym sposobem jest smarowanie skóry pod nosem maścią majerankową. Oczywiście uważać należy na to, aby nie dostała się ona do przewodów nosowych, bo wywoła podrażnienie błony śluzowych.

Redakcja biuti.pl

Redakcja biuti.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, mody, zdrowia. W swoich artykułach prezentujemy także porady z lifestylu oraz newsy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie występuje witamina B9?
Gdzie występuje kwas foliowy?
Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?