Popękane i zrogowaciałe pięty są problemem estetycznym, ale także powodują duży dyskomfort. Warto wiedzieć, dlaczego pięty pękają i jak radzić sobie z takim problemem.
Czego dowiesz się z artykułu:
- jakie są najczęstsze przyczyny popękanych pięt?
- pękanie pięt a choroby
- jak zapobiegać pękaniu pięt?
Jakie są najczęstsze przyczyny popękanych pięt?
Stopy są narażone każdego dnia na różne urazy w postaci otarć lub odcisków. Dlatego też nie należy zapominać o ich pielęgnacji i w przypadku wystąpienia pierwszych problemów ze skórą na stopach warto włączyć suplementację niezbędnych składników mineralnych.
Skóra na stopach jest grubsza i ma większą skłonność do rogowacenia oraz pękania. Jednym z głównych powodów pękania skóry na stopach jest jej odwodnienie. Gdy dochodzi do utraty nawilżenia, skóra na piętach rogowacieje i pęka. Tak skóra reaguje na brak nawilżenia, a zrogowaciały naskórek pełni w tej sytuacji barierę ochronną. Innymi przyczynami problemów ze stopami są:
• odciski – fragmenty grubej skóry, również pełnią funkcję ochronną,
• brak witaminy A oraz żelaza,
• zbyt silne szorowanie skóry na stopach.
Pękanie pięt a choroby
Pękanie pięt może być spowodowane różnymi chorobami. By poznać przyczynę pękania pięt warto nauczyć się rozpoznawać kolejne stadia w wysuszaniu i pękaniu skóry na piętach. Na początku bowiem przy jakimkolwiek nacisku można odczuwać napięcie skóry i lekkie pieczenie. Skóra w tych miejscach jest twarda i może przybierać żółtą barwę. Później skóra zaczyna się łuszczyć i ma barwę żółtą lub czerwoną. Należy wtedy niezwłocznie podjąć leczenie, gdyż po tych etapach skóra na piętach zaczyna krwawić i można narazić się na rozwój bakterii w tych miejscach.
Odpowiedź na pytanie dlaczego pękają pięty nie musi tkwić w złej pielęgnacji. Często bowiem za pękanie pięt odpowiadają występujące choroby. Najczęściej pękające pięty na tle chorobowym dotyczą poniższych schorzeń:
• cukrzyca,
• nadwaga i otyłość,
• zaburzenia krążenia,
• niedoczynność tarczycy,
• egzema, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca.
Jak zapobiegać pękaniu pięt?
Zarówno przy pękaniu pięt o podłożu chorobowym, jak i pękaniu pięt o podłożu genetycznym, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawilżenie. Jest to najlepszy sposób, by skóra na stopach była gładka i miękka. Oprócz tego warto zawsze nosić wygodne obuwie, gdyż zbyt ciasne buty powodują urazy i otarcia skóry na stopach.
Dobrymi środkami do nawilżenia skóry na stopach są wszelkie kremy z olejkami z drzewa herbacianego oraz te, które w składzie posiadają lanolinę i witaminę F. Warto także używać kremów z mocznikiem oraz witaminą A. Niekiedy w terapii leczenia popękanych pięt należy zastosować leczenie antybiotykami. Szczególnie gdy doszło do nadkażenia bakteryjnego.
Popękane pięty to nie tylko problem natury estetycznej. Mogą one świadczyć także o istnieniu poważnych chorób, których skutkiem jest utrata nawilżenia skóry w okolicy stóp i pękanie pięt. Niekiedy na pękające pięty warto stosować domowe sposoby. Szczególnie skuteczna może okazać się kąpiel stóp w wodzie z dodatkami ziół (szałwia, rumianek, mięta oraz lawenda).