Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Emolienty – co to i jak je stosować?

13 lutego 2023 emolienty co to


O emolientach w ostatnim czasie zrobiło się głośno. Coraz częściej można je kupić w aptekach, drogeriach stacjonarnych i internetowych, a niekiedy nawet i w popularnych marketach oraz lokalnych sklepikach. Czym są emolienty, jak i kiedy je stosować? Co warto wiedzieć przed ich zastosowaniem? Czy sprawdzą się u każdego? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi zainteresowani znajdą w poniższym tekście.

Emolienty – co to?

Jak wspomniano we wstępie, o emolientach słyszy się coraz częściej. Preparaty kosmetyczne, które mają szereg właściwości stosowane są przez ludzi w każdym wieku. Coraz więcej dermatologów oraz pediatrów poleca emolienty dzieciom. Nic dziwnego, gdyż mają one za zadanie nawilżyć, natłuścić oraz zregenerować podrażnioną skórę. Mimo iż po tego rodzaju preparaty sięgają osoby, które nie mają żadnych problemów ze skórą, to jednak większość z nich zalecana jest dla osób, które borykają się jednak z pewnymi problemami. Bardzo często stosowane są u osób, które leczą się na łuszczycę, atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry. Są to najlepsze preparaty, gdyż łagodzą świąd i stany zapalne oraz szybko poprawiają wygląd skóry.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Emolienty to preparaty kosmetyczne i upiększające stosowane zwykle w formie balsamów, kremów i maści do ciała. Emolienty działają na wiele sposobów, na przykład: zapobiegają wysuszaniu i podrażnieniom skóry i włosów oraz zmiękczają skórę, włosy i zewnętrzną warstwę ciała. Składają się z naturalnych składników, takich jak masło Shea, oliwa z oliwek, woda malinowa i jojoba. Emolienty są pomocne w zmniejszaniu stanów zapalnych i promowaniu zdrowej skóry. Są również przydatne w leczeniu oparzeń i innych urazów skóry. Emolienty doskonale nawilżają skórę i włosy, tworząc warstwę ochronną. Zapewniają ulgę suchej skórze, nawilżając ją i utrzymując ją miękką. Robią to, tworząc warstwę na zewnętrznej warstwie skóry, która zatrzymuje wilgoć wewnątrz skóry. Mają również właściwości antybakteryjne, które utrzymują skórę w czystości, usuwając nadmiar sebum z powierzchni skóry.

Kiedy stosować emolienty?

Dermatolodzy zgodnie twierdzą, iż emolienty nie powinny być stosowane jak zwykłe kremy i balsamy do ciała. Osoby, które nie mają problemów ze skórą nadużywając emolientów mogą przysporzyć sobie wielu problemów. Łojotokowe zapalenie skóry to częsta choroba skóry charakteryzująca się nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. Dotyka ludzi w każdym wieku i każdej płci. Dokładna przyczyna łojotokowego zapalenia skóry nie jest znana, ale niektóre czynniki, takie jak starzenie się, ciąża i otyłość, są związane z jego występowaniem. Istnieje wiele możliwości leczenia łojotokowego zapalenia skóry. Jedną z opcji leczenia są emolienty. Są to substancje zmiękczające skórę i pomagające zapobiegać stanom zapalnym. Emolienty to substancje wspomagające proces gojenia uszkodzonej skóry. Zwykle nakłada się je na skórę w postaci balsamów lub kremów w celu poprawy wyglądu skóry. Emolienty zmniejszają również stany zapalne i swędzenie spowodowane innymi chorobami.

Redakcja biuti.pl

Redakcja biuti.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, mody, zdrowia. W swoich artykułach prezentujemy także porady z lifestylu oraz newsy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Leczenie zębów pod narkozą
Soczewki kontaktowe
Gdzie występuje witamina B9?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Gdzie występuje witamina B9?