Zapalenie krtani jest jedną z dolegliwości, która pojawia się w każdym wieku. Niestety dzieci często cierpią na tę przypadłość. Jeśli pojawią się pierwsze symptomy, to nie wolno ich lekceważyć. Natychmiastowa wizyta u lekarza jest wskazana, aby rozpocząć leczenie. Zapalenie krtani – jak leczyć i czy warto stosować domowe sposoby?
Czego dowiesz się z artykułu:
- zapalenie krtani — czym się objawia?
- co zrobić gdy wystąpi u dziecka?
- kiedy może dojść do zapalenia krtani?
- zapalenie krtani – jak leczyć?
- zapalenie krtani – domowe sposoby
Zapalenie krtani — czym się objawia?
Zapalenie krtani jest chorobą strun głosowych. Z pozoru może wydawać się to mało problematyczną dolegliwością, ale jeśli chrypka czy lekki ból gardła nie ustępują, to mogą one prowadzić do poważnych powikłań. Przede wszystkim ta choroba objawia się trudnościami z mową i uporczywym kaszlem. Może też wystąpić gorączka, a także pacjenci często chrząkają. U wielu z nich pojawia się też katar i ból podczas przełykania. Również organizm jest osłabiony, to może powodować złe samopoczucie i zmęczenie.
Co zrobić gdy wystąpi u dziecka?
Jeśli u dziecka pojawiają się jakiekolwiek objawy przedstawione powyżej, to niezwłocznie należy udać się do pediatry. W przypadku najmłodszych pacjentów przy zapaleniu krtani może wystąpić też trudność w oddychaniu i połykaniu. Maluchy mogą mieć gorączkę sięgającą nawet ponad 39 stopni. Często też występuje ślinienie i dzieci wydają piskliwe dźwięki podczas oddychania. Na pewno należy bacznie obserwować maluszka i szybko reagować, jeśli któreś z objawów zaczynają się nasilać.
Kiedy może dojść do zapalenia krtani?
U dorosłych osób często zapalenie krtani wynika z nadużycia głosu. Jeśli ktoś śpiewa lub pracuje jako operator linii telefonicznej, to jest bardziej narażony na te dolegliwości. Również palenie papierosów może przyczynić się do zapalenia. Inną używką jest alkohol, który może chemicznie podrażnić krtań. Przyczyną częstą jest też choroba refluksyjna przełyku, która może być mylona ze zgagą lub niestrawnością. Chorobę mogą wywoływać też wirusy i infekcje bakteryjne.
Zapalenie krtani – jak leczyć?
Na pewno w przypadku pojawienia się chrypki lub bólu gardła należy podjąć natychmiastowe działanie. Oczywiście można skorzystać ze specyfików, które dostępne są bez recepty. Jeśli jest to łagodne zapalenie, to powinno ustąpić po mniej więcej trzech lub czterech dniach. Warto jednak umówić się na wizytę do lekarza, który przeprowadzi badania i sprawdzi, co jest przyczyną zapalenia krtani. Dzięki trafnej diagnozie lekarz będzie mógł przepisać najlepszy specyfik, który pomoże. W przypadku zapalenia występującego przez papierosy czy alkohol wyjściem jest zrezygnowanie z tych używek. W przypadku infekcji bakteryjnej leczenie odbywa się przy użyciu glikokortykosteroidów. Ropne zapalenie niestety może skończyć się hospitalizacją.
Zapalenie krtani – domowe sposoby
Domowe sposoby na zapalenie krtani mogą pomóc jedynie w przypadku łagodnego przebiegu choroby lub w wypadku nadwyrężenia strun głosowych. W takim wypadku można stosować maści z olejkami eterycznymi. Olejek z eukaliptusa doskonale udrażnia drogi oddechowe i łagodzi symptomy. Można też stosować zabiegi inhalacyjne solankowe. Warto też przebywać w pomieszczeniach odpowiednio nawilżonych.