Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Atopowe zapalenie skóry głowy – leczenie i pielęgnacja

18 grudnia 2023 atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry głowy to jedna z najbardziej uciążliwych postaci tej choroby. Zmiany pojawiające się na skórze głowy wyglądają nieestetycznie, łuszczą się i są też bardzo trudne do wyleczenia. Osoba dotknięta tym schorzeniem może odruchowo rozdrapywać rany, co dodatkowo nasila symptomy i może również prowadzić do miejscowego wypadania włosów. Jak złagodzić dolegliwości u osób z AZS głowy?

Atopowe zapalenie skóry głowy — objawy

Nie każdy stan zapalny skóry głowy musi oznaczać, że cierpisz na AZS. Niektóre zmiany mogą być spowodowane stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, alergią lub innymi chorobami skórnymi. Atopowe zapalenie skóry na głowie objawia się przede wszystkim suchością i zaczerwienieniem skóry. Z czasem sucha skóra może zacząć się łuszczyć, a martwy naskórek będziesz znajdować na swoich ubraniach. Tym symptomom towarzyszy także silny świąd. Osoba chora nie może powstrzymać się przed rozdrapaniem pęcherzyków i grudek, co dodatkowo wzmaga nieprzyjemne dolegliwości. Według specjalistów atopowe zapalenie skóry głowy może być związane z nieprawidłową budową bariery ochronnej naskórka, obniżoną odpornością i większą podatnością na występowanie reakcji alergicznych.

Atopowe zapalenie skóry głowy — leczenie

Przy atopowym zapaleniu skóry głowy często można obserwować okresy, gdy zmiany się zaostrzają lub przybierają łagodniejszą formę. Jak wyleczyć atopowe zapalenie skóry głowy? W okresach nawrotów najczęściej stosuje się maści lub płyny, zawierające glikokortykosteroidy. Tego rodzaju leki działają przeciwzapalnie, zmniejszają swędzenie i są wydawane wyłącznie na receptę. W przypadku zmian na skórze głowy dużo wygodniejsze w codziennym stosowaniu są płyny, ponieważ wystarczy je jedynie wetrzeć w miejsca występowania zmian. W niektórych sytuacjach lekarz może przepisać Ci również leki przeciwgrzybiczne. Taka kuracja będzie uzasadniona, jeśli dojdzie do nadmiernego namnażania się drożdżaków Malassezia, które odpowiadają również za rozwój łupieżu. Dobrze dobrane leki nie tylko zahamują swędzenie, ale także zmniejszą złuszczanie się naskórka, co korzystnie wpłynie na Twój komfort i samopoczucie.

Atopowe zapalenie skóry głowy — pielęgnacja

Jeśli borykasz się z atopowym zapaleniem skóry głowy, musisz zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Podstawą będzie skrócenie czasu kąpieli i zmiana szamponu. Zwykły szampon zawiera wiele sztucznych barwników i aromatów, które podrażniają skórę głowy. Osoby z AZS głowy powinny stosować hipoalergiczne szampony ze sprawdzonym i bezpiecznym składem. Kolejną ważną kwestią jest temperatura wody. Za gorąca kąpiel negatywnie wpłynie na stan skóry głowy. Optymalna wartość dla osób z AZS to ok. 38 stopni Celsjusza. Skóry głowy nie należy także przesadnie przegrzewać. Dlatego unikaj suszenia włosów suszarką lub używaj modelu, który suszy włosy chłodnym powietrzem.

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy przyniesie Ci ukojenie i sprawi, że szybciej uporasz się z bolesnymi zmianami. Pamiętaj, że atopowe zapalenie skóry głowy to choroba przewlekła, dlatego staraj się na co dzień unikać kontaktu z alergenami i drażniącymi detergentami. W ramach kuracji warto również regularnie nawilżać skórę głowy, aby zapobiegać jej nadmiernemu wysuszeniu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja biuti.pl

Redakcja biuti.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, mody, zdrowia. W swoich artykułach prezentujemy także porady z lifestylu oraz newsy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Efektywne strategie walki z trądzikiem
Zwroty Fitanu bez tajemnic
Sprawdzone metody na nawilżenie skóry

Jesteś zainteresowany reklamą?

Sprawdzone metody na nawilżenie skóry