Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Działalność nierejestrowana – kilka kroków do własnego biznesu w branży beauty

23 lipca 2022


W obecnych czasach branża beauty coraz bardziej się rozwija. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat prowadzenia działalności nierejestrowanej w tym zakresie, a także zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi aspektami.

Spełnienie wymagań

Aby mieć możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej w branży beauty należy przede wszystkim spełnić niezbędne wymagania. Są one wskazane w ustawie Prawo przedsiębiorców. Aby prowadzić działalność nierejestrowaną nie powinno się posiadać innej działalności gospodarczej co najmniej przed sześćdziesięcioma miesiącami, co oznacza brak swojej firmy aż pięć lat przed rozpoczęciem działalności rejestrowanej. Oprócz tego miesięczny przychód z prowadzenia tego rodzaju działalności nie może przekroczyć pięćdziesięciu procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w danym roku kalendarzowym.

Wybór branży

Kolejną istotną kwestią związaną z prowadzeniem działalności nierejestrowanej w branży beauty jest zastanowienie się nad jej dokładną specyfiką. Należy określić, czym dokładnie planuje się zająć w swojej działalności, a następnie dowiedzieć się więcej na temat ewentualnych specyficznych wymagań. Należy się upewnić przede wszystkim, czy prowadzenie danej działalności nie wymaga żadnych koncesji lub też pozwoleń. Istotne są również pozostałe wymogi prawa, na przykład zgody sanepidu lub konieczność posiadania kasy fiskalnej.

Prowadzenie sprzedaży

W przypadku chęci prowadzenia sprzedaży w swojej działalności nierejestrowanej warto zwrócić uwagę na pewne aspekty dodatkowe. Sprzedawanie produktów wiąże się z koniecznością przygotowania polityki prywatności na stronie internetowej, a także regulaminu. Niezbędne będzie także stworzenie dokumentów związanych z RODO, a także przestrzeganie zasad z tym związanych.

Wzór ewidencji

Przed rozpoczęciem sprzedaży swoich produktów należy także stworzyć wzór ewidencji, na którym będą zapisywane wszystkie niezbędne informacje. Ewidencję można prowadzić w zwykłym zeszycie, jednak możliwe jest także prowadzenie jej z wykorzystaniem gotowego wzoru. W sieci można znaleźć wiele gotowych wzorów ewidencji przychodów i kosztów. Warto z nich korzystać, ponieważ stanowi to spore ułatwienie.

Wystawianie rachunków

Istotną kwestią podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej jest także wystawianie rachunków lub faktur, dlatego warto się w odpowiedni sposób do tego przygotować. Można zaopatrzyć się w pewne narzędzia, dzięki którym proces ten będzie znacznie usprawniony. Jednak rachunki lub faktury można także wystawiać ręcznie, jeśli nie ma się innych możliwości. W sieci można znaleźć wzory rachunków oraz faktur do edycji. Można z nich korzystać w swojej działalności, podobnie jak ze wzorów ewidencji przychodów i kosztów.

Zakaz konkurencji

Działalność nierejestrowana — jak założyć to pytanie, na które stara się odpowiedzieć wiele osób. Przede wszystkim przed rozpoczęciem prowadzenia działalności nierejestrowanej w branży beauty należy sprawdzić, czy nie posiada się zakazu konkurencji, który może wynikać na przykład z wcześniej zawartej umowy. Oprócz tego mogą się również pojawiać inne ograniczenia, które wynikają wprost z wprowadzonych ustaw. Dlatego warto zapoznać się z większą ilością informacji na ten temat.

Rozpoczęcie działalności

Rozpoczęcie działalności nierejestrowanej nie wymaga żadnych formalnych kroków prawnych, dlatego można zdecydować się na nie od razu po podjęciu decyzji. Działalności tego rodzaju nie zgłasza się ani do Urzędu Skarbowego, ani też do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podatek dochodowy natomiast płacony jest na koniec roku w rozliczeniu rocznym PIT. Ustawodawca nie określił konkretnego momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności nierejestrowanej, dlatego można uznać, że będzie się ona wiązała z osiągnięciem pierwszego przychodu lub poniesieniem pierwszych kosztów.

Dokumentacja działalności

W przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej warto pamiętać o regularnym wystawianiu rachunków oraz faktur swoim klientom oraz kontrahentom, z którymi się współpracuje. Każda wystawiona faktura oraz każdy rachunek musi być odnotowany w ewidencji przychodów oraz kosztów. Podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej ewidencjonowanie wszystkich przychodów jest obowiązkowe. Ma ono również bardzo duże znaczenie w przypadku określania, czy próg przychodów nie został przekroczony. Jak już zostało wcześniej wspomniane, w żadnym miesiącu osiągane przychody nie mogą przekroczyć pięćdziesięciu procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. Warto zwracać na to szczególną uwagę podczas roku.

Rozliczenie

Na koniec każdego okresu rozliczeniowego należy pamiętać, aby złożyć stosowne rozliczenie do Urzędu Skarbowego. PIT składa się do Urzędu Skarbowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Czynność tę należy wykonać do końca kwietnia. Następnie powinno odprowadzić się wyliczony podatek. Warto pamiętać, że opodatkowany zostaje wyłącznie dochód, czyli przychody minus koszty. Poniesione koszty można natomiast odliczać na podstawie rachunków lub faktur imiennych.

Redakcja biuti.pl

Redakcja biuti.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, mody, zdrowia. W swoich artykułach prezentujemy także porady z lifestylu oraz newsy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zabieg Icoone
Jaka sukienka do rudych włosów
Jaka sukienka do figury jabłko

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaka sukienka do figury jabłko