Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Leki homeopatyczne – co warto o nich wiedzieć?

23 listopada 2022 Leki homeopatyczne

Homeopatia to metoda leczenia niekonwencjonalnego, którą opracował Samuel Hahnemann na przełomie XVII i XIX wieku. Ten rodzaj terapii wykorzystuje naturalne substancje, jednak opinie na jej temat są skrajne. Dlaczego homeopatia budzi kontrowersje i na czym tak właściwie polega?

Homeopatia – na co pomoże?

Należy pamiętać o najważniejszym założeniu homeopatii, według którego ten rodzaj leczenia ma zwalczyć objawy, a nie chorobę. Homeopatia nie sprawdzi się w leczeniu chorób przewlekłych lub takich, które wywołują stałe zmiany w organizmie. 

Z homeopatii korzysta się w przypadku problemów z narządami ruchu, chorób skóry czy układu oddechowego oraz przy zapaleniach zatok lub układu moczowego. Dodatkowo leczenie może przynieść pozytywne skutki, gdy chcemy wyleczyć migreny lub nerwobóle.

Decydując się na homeopatię, musimy zdawać sobie sprawę z zasad, które się z nią wiążą. Są to m.in.:

  • zakaz picia kawy, alkoholu oraz palenia papierosów
  • zakaz łączenia leków z posiłkami lub innymi lekami
  • odpowiednie przechowywanie leków
  • rozpoczęcie terapii na samym początku choroby

Jednak najważniejszą zasadą ze wszystkich jest konieczność zaczerpnięcia opinii u lekarza lub doświadczonego homeopaty przed rozpoczęciem leczenia. Terapię lekami homeopatycznymi powinien zlecić jedynie specjalista.

Leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne są wytwarzane w wyniku rozcieńczania środków homeopatycznych. Środkami homeopatycznymi mogą być substancje roślinne, zwierzęce oraz mineralne. W zależności od stopnia ich rozcieńczenia określa się potencję homeopatyczną. Im wyższa potencja, tym większy jest zakres działania oraz moc środka.

Istnieją trzy rodzaje potencji homeopatycznych:

  • dziesiętna – wykorzystywana m.in. w lekach bez recepty. Oznacza się ją literą D przed liczbą lub X za liczbą
  • setna – wykorzystywana w homeopatii klasycznej, jej oznaczenia to K, C oraz CH
  • LM – przeznaczone do zażywania przez dłuższy czas dla osób wrażliwych, występuje również pod symbolem Q.

Dlaczego homeopatia budzi kontrowersje?

Częstym argumentem przeciwko homeopatii jest brak dowodów na ich działanie. Przeciwnicy tej metody leczenia uważają, że poprawa stanu zdrowia osób z niej korzystających jest wynikiem placebo. Z kolei po drugiej stronie są osoby, którym pomimo braku badań, homeopatia pomogła.

Każdy, po konsultacji ze specjalistą, może sam sprawdzić, czy homeopatia jest dla niego. Potwierdzone jest to, że lekarstwa nawet jeśli nie wyleczą choroby, to również jej nie wywołają, przez co są uznawane za bezpieczne.

Artykuł sponsorowany

Redakcja biuti.pl

Redakcja biuti.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, mody, zdrowia. W swoich artykułach prezentujemy także porady z lifestylu oraz newsy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Leczenie zębów pod narkozą
Soczewki kontaktowe
Gdzie występuje witamina B9?

Jesteś zainteresowany reklamą?