Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy e-papieros jest lepszy od zwykłego papierosa?

1 października 2023 Czy e-papieros jest lepsz


W ostatnich latach zauważalnie rośnie poziom zainteresowania e-papierosami. Popularność ta wynika przede wszystkim z powszechnego przekonania, że elektroniczne papierosy stanowią zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Osoby, korzystające z e-papierosów, są przekonane o ich stosunkowo niewielkiej, a nawet marginalnej, szkodliwości. Czy na pewno? Zapraszamy do dalszej lektury!

Czy elektroniczne papierosy są bezpieczne?

Chociaż wkład do e-papierosa składa się głównie z nikotyny lub pary wodnej, a samo urządzenie jest mniej szkodliwe dla palacza i otoczenia niż tradycyjny papieros, to warto zaznaczyć, że produkt ten nie został dostatecznie zbadany. Niektóre z badań udowodniły, że e-papierosy w porównaniu do tradycyjnych wyrobów tytoniowych, przyczyniają się do obniżenia o około 40% objawów związanych z układem oddechowym, takich jak kaszel, duszność czy odkrztuszanie wydzieliny [1]. Mimo wszystko, uzależnienie od nikotyny jest wciąż szkodliwe. Z racji na fakt, że e-papierosy to stosunkowo nowy produkt na rynku, nie do końca wiadomo jakie długoterminowe skutki niesie ze sobą jego użytkowanie. 

Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie?

E-papierosy nie stanowią skutecznego narzędzia w procesie rzucania palenia. Pomimo opinii sugerujących, że e-papierosy mogą być bardziej bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych papierosów i mogą pomóc w zaprzestaniu palenia, badania naukowe wskazują na odmienne fakty.

Według badań przeprowadzonych przez różne instytucje medyczne, w tym Światową Organizację Zdrowia (WHO), e-papierosy zawierają szkodliwe substancje chemiczne oraz nikotynę, co stanowi zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających, że używanie e-papierosów może skutecznie pomóc palaczom w rzuceniu nałogu [2].

Z uwagi na brak badań dotyczących długoterminowych skutków zdrowotnych palenia e-papierosów, WHO ostrzega przed korzystaniem z tych urządzeń jako metody rzucania palenia i rekomenduje korzystanie ze sprawdzonych, potwierdzonych metod wsparcia w walce z nałogiem, takich jak terapia farmakologiczna czy terapia behawioralna [2].

E-papierosy a rak płuc

Palacze zwykłych papierosów często słyszą: Rzuć palenie, bo czeka cię rak płuc! Czy palacze e-papierosów powinni bać się tego samego? Przeprowadzone eksperymenty na modelu zwierzęcym wykazały, że narażenie na chmurę wydzielaną przez elektroniczne papierosy może powodować raka płuc. Wciąż jednak, konieczne są dalsze, szczegółowe badania w tej dziedzinie, aby móc w pełni oceni to ryzyko. [3]

Podsumowując. Na pytanie o to, czy e-papieros jest lepszy od tradycyjnego papierosa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością mają one mniejszą ilość toksycznych substancji chemicznych, które są z kolei obecne w dymie tradycyjnego papierosa, a to może zredukować potencjalne szkody zdrowotne. Jednakże niezależnie od formy, palenie wpływa

negatywnie na zdrowie i życie człowieka. Dla swojego zdrowia warto jak najszybciej rozważyć rzucenie palenia z wykorzystaniem sprawdzonych metod walki z nałogiem takich jak terapia farmakologiczna (np. środkami zawierającymi cytyzynę) lub terapia behawioralna.

[1] Królikowski K. i wsp.: E-papieros: fakty i mity, doświadczenia własne. Pnuemonol. Alergol. Pol, 2014, 81, 74-75.

[2] WHO. WHO Report on the Global Tobacco Epidemic, 2019.

[3] Caponnetto P., Campagna D., Cibella F., Morjaria J.B., Caruso

M., Russo C.I. Efficiency and safety of an electronic cigarette (ECLAT) as tobacco cigarettes substitute: a prospective 12-month randomized control design study. PLoS One. 2013; 8: e66317.

Materiał zewnętrzny

Redakcja biuti.pl

Redakcja biuti.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, mody, zdrowia. W swoich artykułach prezentujemy także porady z lifestylu oraz newsy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

10 propozycji na najlepsze praktyczne prezenty świąteczne
męski zapach
Skarpetki a damskie buty

Jesteś zainteresowany reklamą?

Skarpetki a damskie buty